Diocletianus palotája
Split
2023. augusztus 9.
Diocletianus császár a Split melletti Salona városában született, és 305-ben költözött be a tengerparton felépített palotájába, ami óriási méreteivel (215x180m) és néhol 28 méter magas (!) falaival inkább egy katonai táborhoz hasonlított, mint egy palotához. A négyszögletes alaprajzú palotának mind a négy oldalának közepén volt egy-egy kapuja, ezeket két, egymásra merőleges út kötötte össze, amelyek középen, az Oszlopcsarnoknál találkoztak. Az építményt három oldalról tornyok védték, a negyedik, tengerre néző oldalon pedig egy boltíves loggia volt, amelyet mára már teljesen beépítettek. A császár halála után a Salona-ból elmenekülő emberek itt találtak menedéket, és a palota köré egy város épült.
Először a tengerre néző Bronzkapun léptünk be a palota területére. A kapu maga alig látható, csak egy sötét nyílás a palota falához épített lakóházak között. A kapun belépve egy sötét, boltíves alagsorban találjuk magunkat, ez régen is pince és raktár volt, most rengeteg szuvenírárust találunk itt. Ahogy keresztülvágtunk az árusok és turisták során, megláttuk szemben a kijáratot. Egy lépcső vezetett fel a palota központjába, az Oszlopcsarnokba.
Középen a Bronzkapu
Bronzkapu
Boltívek az alagsorban
Középen a kijárat az Oszlopcsarnok felé
Ahogy kiértünk a fényre, döbbenetes volt a látvány, kellett egy kis idő, amíg felfogtuk, mit is látunk. Az Oszlopcsarnok egy épületekkel körülvett nyitott tér, három oldalról korinthoszi oszlopok határolják, a negyedik oldalán (ahonnan érkeztünk) pedig egy óriási timpanon díszíti. Innen vezetett egy átjáró a császár magánlakosztályába. Érdekes, hogy ez a nagy tér eredetileg is nyitott volt, és ez volt a császár fogadóhelyisége, itt fogadta a vendégeit, vagyis reprezentációs szerepe volt.
Oszlopcsarnok
A harangtoronyba és a székesegyházba vezető átjáró
Turisták tömege
Szfinx
A timpanon a déli oldalon
Az oszlopcsarnok keleti oldalán, a harangtorony alatt átkelve érünk a Szent Dujmo (vagy Szent Duje) székesegyház bejáratához. Kombinált jegyet vettünk, amivel a katedrális mellett a kriptát és a keresztelőkápolnát is meg tudtuk nézni. Először a katedrálist és az épület alatt található kriptát néztük meg. (Részletek és több kép a katedrálisról és a kriptáról
itt.)
Bejárat
Templombelső
A székesegyház teraszán
Lejárat a kriptába
A kriptához vezető folyosó
Kripta
Ezután visszamentünk az Oszlopcsarnokba. A székesegyház bejáratával szemben egy kávézó áll, a Luxor nevet viseli, ami az Oszlopcsarnokban látható szfinxre utal. (Egykor két szfinx őrizte a császár mauzóleumát, de amikor azt templommá építették át, a másikat eltávolították.)
Luxor kávézó
Egy szűk sikátoron keresztül értünk el a Szent János keresztelőkápolnához. Az épületet eredetileg a 6. században emelték, ez volt Jupiter temploma. A kora középkorban alakították át keresztelőkápolnává, itt látható Ravennai János püspök szarkofágja, Ivan Mestrovic Szent János szobra és egy gyönyörű keresztelőmedence a helyiség közepén.
Szent János keresztelőkápolna
A kápolna bejárata
Szent János szobra
Kazettás mennyezet
A keresztelőmedence oldala
Keresztelőmedence
Ezután visszamentünk az Oszlopcsarnokhoz és elindultunk kelet felé, néhány perc múlva elértük a palota keleti falán nyíló Ezüstkaput. Itt elhagytuk a palotát, megnéztük a piacot és elmentünk a közeli buszállomásra.
Harangtorony
A székesegyház keletről
A palota fala
Római mozaikok
Az Ezüstkapu
Ezután visszasétáltunk a palotához, az Ezüstkapun keresztül újra beléptünk a palota területére. Visszamentünk az Oszlopcsarnokhoz, majd észak felé fordultunk, és megkerestük a palota tulajdonképpeni főbejáratát, az Aranykaput. Ez volt a legimpozánsabb bejárat, (Salona felé nézett), kis tornyok, félköríves boltívek és szobrok díszítik. A kapun túl, a Strossmayer-parkban áll Ivan Mestrovic 8 méter magas szobra, amely a horvát történelemben fontos szerepet játszó Ninski bíborost ábrázolja.
A palota keleti fala
Timi az Ezüstkapu előtt
A Szent Dujmo székesegyház
Aranykapu (a palota felől)
Aranykapu (kívülről)
A palota északi fala
A Strossmayer-park
Ninski bíboros szobra
Aranykapu
Ezután visszamentünk az Oszlopcsarnokba és elindultunk nyugatra, a Vaskapu felé. Itt ma már jártunk egyszer, de akkor még nem mentünk át alatt. Érdekes, hogy a kapu elé egy házat építettek, amely eltakarja a kapu egy részét. A vaskapu vezet át az úgynevezett Velencei városrészbe, vagyis a Népek terére, amelyet korábban már felfedeztünk.
Oszlopcsarnok
Harangtorony
Vaskapu
Vaskapu és Óratorony