2024. április 28., vasárnap

Almería

 Almería

Alcazaba

2024. április 18.


2024 áprilisában szakmai úton jártam Spanyolországban, ekkor látogattam meg az arab erődöt Almería-ban.

Az Alcazaba egy arab erőd, amely Almería városának egyik dombjának tetején áll, állítólag ez Spanyolország legnagyobb mór erődje. Építése 955-ben kezdődött és a 11. században fejeződött be. Az erőd óriási területen fekszik, több részből áll, mert az egymást követő uralkodók folyamatosan bővítették. A központi erődöt tornyokkal megerősített védőfalak veszik körül. Az erőd vízellátását ciszternákkal és kutakkal oldották meg, az egyik 70 méter magasba emelte a vizet. Az 1522-es földrengésben az erőd is megsérült, a restaurációs munkák még ma is tartanak. 

Az erődbe az Őrtornyon (Torre de la Guardia), az Igazság kapuján (Puerta de la Justizia) és a Tükörtornyon (Torre de los Espejos) keresztül jutottam be. A hagyomány szerint innen jeleztek tükrök segítségével a kikötőbe érkező hajóknak.

Torre de la Guardia és Torre de los Espejos


Torre de la Guardia


A Torre de la Guardia felülről




Puerta y Torre de la Justizia






Puerta de la Justizia






A kapukon átjutva az első kertbe jutunk, amelyet az 1940-es években építettek újjá. A munkálatok az a Prieto Moreno nevű építész vezette, aki a granadai Alhambra kertjeit is újjáépítette. Gyönyörű sétányok, dísztavak színes halakkal, csobogó csatornák és díszkutak, a falakat díszítő tornyocskák között kinézve pedig csodaszép panoráma az erőd lábainál elterülő városra és a kikötőre.
















Elsétáltam az erőd legkeletibb végére, a Baluarte del Saliente betontornyához, amely az 1970-es években épült a régi arab torony helyén. Maga a torony meglehetősen unalmas látvány (ezért le sem fényképeztem), de a kilátás! Az egyik irányban a város és a tenger, a másik irányban pedig, a következő hegyen a San Cristobal erőd masszív falai.

Balra a Baluarte del Saliente




Castello de San Cristobal

Balra a Cerro San Cristobal




Az északi fal


Miután végigsétáltam az északi fal mentén, egy lépcső vezetett fel a Muro de la vela-hoz, amely északnyugati irányban húzódik, és elválasztja az erőd első és második udvarát. A sárból épült fal építését a katolikus királyok rendelték el, két oldaltornya van, középen pedig (a fal tetején) egy harangláb, amelynek harangját (a Santa Maria de los Dolores-t) 1765-ben helyezték ide, az volt a feladata, hogy a kalóztámadásokra figyelmeztesse a város lakóit.



Muro de la vela


A falban egy lépcső vezetett fel a lakóépületbe, (Casa del alcaide, vagyis a Felügyelő háza) ahol gyönyörű faragott bútorokat, hűvös helyiségeket láttam. Ez a rész nem eredeti, az 1950-es években készült, szintén az Alhambra mintájára. Ezután kiértem az erőd (szerintem) legszebb részébe, a második udvarban található Estanque de Nenúfares-hez, vagyis a Tavirózsa-tóhoz. Szerencsére alig voltak körülötte emberek, így jól érezhető volt a csend és a nyugalom, amit a fallal körülvett, pálmákkal és tavirózsákkal díszített kis tavat jellemezte. Leültem egy kicsit a fák árnyékában (itt lényegesen hűvösebb volt, egyébként az előrejelzések ellenére ma is kánikula van!) és élveztem a látványt, hallgattam a madarak csicsergését és a víz csobogását. (Ja, és itt forgatták a Trónok harca néhány epizódját!)






A Casa del alcaide egyik terme





Tavirózsa-tó


Balra a Muro de la vela

Tavirózsák és halak

Casa del alcaide és a tó

A fal tetején a harangláb

Díszkút



A Keresztelő Szent János remetelak


A San Juan mellett találjuk a ciszternák, vagyis az Aljibe Califal bejáratát. A hidraulikus, félig a földbe süllyesztett, öthajós, boltozatos konstrukció az erőd vízellátásáért felelt. A ciszternák falain rajzos ábrák magyarázták el, hogyan működött a rendszer.

Az Aljibe, vagyis a ciszternák bejárata



A boltozatos ciszternák




Miután feljöttem a föld alól, megláttam, hogy egy lépcső vezet fel a fal tetejére, természetesen gondolkodás nélkül nekiindultam. Lélegzetelállító volt a keskeny fal tetején sétálni, lenézni a kertekbe. Innen jól látszott, hogy a Muro de la Vela folytatásaként a San Cristobal erőd felé vezet egy fal. Ez annak a falrendszernek a megmaradt része, amelyet még Jayrán király emelt a 11. században, hogy megvédje a várost az ellenséges támadásoktól.

A fal tetejére vezető lépcső

A Muro de la Vela teteje


A Déli-toronyban







Itt sétáltam végig


A fal tetején

Alattam a második udvar: alul a tó, középen az arab lakások, fent a keresztény palota

A háttérben a Castello de San Cristobal, középen a védőfal 

A harangláb közelről




Ezután megnéztem az erőd harmadik udvarát, ahol a keresztény palota áll. Itt látszottak legjobban az éppen folyó helyreállítási munkálatok nyomai, mindenütt munkagépek, pallók, munkások, látszott, hogy zajlik a felújítás. 
A keresztény palota az erődkomplexum legnyugatibb végén található, 1490 és 1502 között épült. Mivel az 1487-es földrengés során az iszlám erőd erősen megrongálódott, a város katolikus uralkodói határozták el egy új palota felépítését. A palotába a Torre del Homenaje (a Hódolat tornya) vezetett, amely a 16. század elején készült el, 18,5 méter magas. Gótikus bejárata fölött a katolikus királyok címere díszíti a falat. Érdekes, kereszt alakú lőréseket láttam mindenütt a falakon. 

Torre de la Odalisca



Arab fürdők



A harmadik udvar északi részén áll az egykori (13. században épült) védelmi torony megmaradt része, a Torre de la Odalisca.

Torre de la Odalisca



Torre del Homenaje keletről


Kereszt alakú lőrések

A Torre del Homenaje gótikus bejárata








A Patio de Armas, mögötte a kikötő

Torre de la Noria 


Torre del Homenaje

Ezután megnéztem a rekonstruált arab lakásokat. Az épületek kívülről teljesen jellegtelenek, csak a teljesen zárt falakat látjuk. (Az 1970-es években újjáépítették a házakat az erőd területén talált épületmaradványok alapján.) Bent az apró szobákban kis kiállításokat látunk (az itt talált használati tárgyakból), de a legérdekesebb az volt, hogy néhány szobát úgy rendeztek be, ahogy akkor használhatták. Rajzok is segítettek visszarepülni az arab időkbe. Az apró szobák egy belső udvarra nyílnak, ez biztosította a szellőzést és ide nyíltak az ablakok is.


A rekonstruált arab lakások bejárata

























Ezután még sétáltam egy kicsit a kedvenc helyemen (a tő körül), lefényképeztem néhány macskát Hédi barátnőmnek, majd a Tükörtornyon keresztül elhagytam az erődöt. A lépcsőn szép ruhába öltözött kislányok fotózkodtak a családdal, valószínűleg elsőáldozók lehettek.










Víztározó


Torre de los espejos





Gent

Gravensteen Gent 2024. március 30. Gravensteen vára a flandriai grófok vára volt, Európa egyik legnagyobb vízivára, egy 9. századi erődre ve...