2024. július 26., péntek

Stuttgart

 Altes Schloss

Stuttgart

2024. július 10.

2024-ben Németországban jártunk Timivel, ekkor néztük meg az Altes Schloss-t Stuttgartban.

A vár helyén valószínűleg már a 10. században is állt egy erődítmény, de erre még nem találtak bizonyítékot. Az Altes Schloss a 12. századtól egészen a 18. századig vízivár volt, vagyis víz vette körül. Eleinte még nem hercegi rezidencia volt, sokkan inkább egy erőd, amely a mellette elhaladó kereskedelmi útvonalakat védte. Története során többször bővítették, a 16. században reneszánsz kastéllyá építették át, ekkor épültek a belső udvar árkádjai és a vártemplom is. Érdekes, hogy az udvar és az épület szintjét 6 méterrel megemelték, az akkor még gyakori árvizek elleni védekezésül. Az 1931-es tűz és a második világháború szinte teljesen elpusztította az épületet, de szépen helyreállították és most a tartományi múzeum működik benne.

Mivel nem sok időnk volt, a múzeumba nem mentünk be, de az árkádos belső udvart azért megcsodáltuk. Érdekes, hogy az utcáról egy lépcsőn kell felmenni az udvarba, itt jól látszik, hogy megemelték az épület szintjét. Az udvar közepén Eberhard im Bart, Württemberg első hercegének lovasszobra áll.



Az északkeleti torony


Az Altes Schloss a Karlsplatz felől

A vár északról

Az északi szárny, balra a múzeum bejárata



Bejárat az udvarra

Az árkádos belső udvar



A belső udvar a szoborral

Eberhard im Bart

Szelfi Eberhard-dal


Forrás:  Altes Schloss Stuttgart – Wikipedia

2024. július 23., kedd

Hohenzollern

 Hohenzollern-kastély

2024. július 8.




2024 nyarán Németországban jártunk Timivel, ekkor látogattuk meg a Hohenzollern-kastélyt.

A kastély 855 méter magasan áll a Hohenzollern-hegy tetején. Eredetileg a 11. század elején épült gótikus stílusban, de 1423-ban egy ostrom során teljesen megsemmisült. 20 év múlva újra felépítették, ezúttal nagyobbra és erősebbre, a sváb Hohenzollern-család menedéke volt a harmincéves háború idején. A család sváb fejedelmeket, frank grófokat, brandenburgi választófejedelmeket, porosz királyokat és német császárokat adott a történelemnek. A 18. században elveszítette stratégiai jelentőségét és épületei pusztulásnak indultak. A középkori várból csak a kápolna maradt meg. 1846 és 1867 között IV. Frigyes Vilmos porosz király újjáépíttette, angol neogótikus stílusban, a Loire-menti kastélyok szellemében, reneszánsz jegyekkel vegyítve. Ma is a család tulajdonában van.

A várban nemcsak múzeum működik, ahol megismerkedhetünk a család és a vár történetével, hanem kulturális rendezvényeket is tartanak a falai között. A falakról akár 100 km-es messzeségbe is el lehet látni. 

Délután 3-kor értünk oda. A vár egy Hechingen nevű város mellett áll, egy magas hegy tetején, így már messziről látszik az aránylag lapos tájon.


Úton a várhoz

A távolban a vár

A parkolóból kisbuszok vittek fel bennünket a várhoz. Olyan szűk volt az út, hogy alig tudott fent megfordulni.
A várba több kapun keresztül lehetett bejutni, érdekes volt, hogy az egyes kapuk között egy spirális alakban húzódó út vezetett. Szinte végig körbe-körbe haladtunk, közben csodálatos volt a kilátás a tájra és a belső udvarokra is.

Ilona a kisbusz előtt

A kisbusz a várban

Felvonóhíd

Adlertor

Timivel a kapuban

Csigalépcső

Az Adlertor belülről

Pillantás a kertbe

A vár falai










Minikert a bástyák tövében


Timi és Gigi az árnyékban



A kaputorony

Kilátás a hegyekre

Sétány a bástyán

A kaput díszítő szobrok



A kaputorony

Felvonóhíd

A kocsiudvar bejárata az evangélikus kápolnával

Mivel a Hohenzollernek sváb ága katolikus maradt, a porosz ág viszont evangélikus lett, ezért a várban két templom található. Az evangélikus Krisztus-kápolnát IV. Frigyes Vilmos építtette a harmadik vár építése során, és gazdagon díszíttette színes üvegablakokkal és falfestményekkel.

Az evangélikus kápolna

A kápolna mennyezete




A várudvar, az előtérben egy ágyú

Miután megnéztük az evangélikus kápolnát, elindultunk a palota belső terein átvezető túrára. 

Családfa a falon

Kandalló


A családfa-terem

A terem famennyezete


Grófok terme, a korábbi ebédlő



Fegyverek


Az egykori könyvtár





I. Vilmos dolgozószobája és nappalija


 A Hohenzollern-ek vendégkönyve

A király hálószobája

Az inas szobája



A komorna szobája



A királynő hálószobája

Kék szalon


Freskó a kék szalon mennyezetén


A királynő fogadószobája

Személyzeti lépcső


A segédtiszt szobája


Gardróbszoba

A herceg hálószobája



A hercegnő budoárja

A hercegnő nappalija




A herceg nappalija



A hercegi lakosztály előtere


Lépcsőház




Az őrtoronyba vezető lépcső

Miután véget ért a belső termek meglátogatása, kiértünk a várudvarra. Innen nyílt egy ajtó, ami a pincébe, az ezüstkamrába (ahol a családi ezüstöt, porcelánt és üvegeket őrzik) és a kazamatákhoz vezetett.

Várudvar


Egykor ez a lépcső vezetett a konyha raktárába

Ezüstkamra

Neogótikus részlet

Páncélok és fegyverek

Már a fenti termekben is felhívták a figyelmünket arra a tényre, hogy egyetlen hálószobában sem láttunk ágyat. Ennek az az oka, hogy a kastélyban könnyen szét- és összeszerelhető utazó- vagy tábori ágyakat használtak, amelyeket mindig magukkal vittek, ha utaztak. 

Utazóágyak



Ezután megnéztük a kazamatákat, amelyeknek eredetileg védelmi funkciója volt, később börtönként, majd raktárként használták őket.

Timi a kazamatákhoz vezető lépcsőn




Az őrök szobája



Egy titokzatos lépcső

Átjáró


A kifelé vezető lépcső


Kilátás a tájra


Szelfi a bástyán

II. Frigyes szobra a vár falánál

Kilátás

II. Frigyes




Miután kigyönyörködtünk magunkat a tájban, szelfiztünk és fényképeztünk, visszamentünk a várudvarra, és megnéztük az egykori istállót.



Istálló (műanyag lóval)


Timi kukucskál

A kaputorony

Ezután megnéztük a másik templomot, vagyis a katolikus Michaels-kápolnát, amely még a 15. századból, a 2. vár idejéből származik, ablakai pedig a 13. századból valók.

A kápolna bejárata

A katolikus kápolna előtere


A Michaels-kápolna

A kápolna mennyezete

A 13. századi üvegablakok

Miután megnéztük a kápolnát, visszamentünk a várudvarra, még csináltunk néhány fotót, aztán elindultunk lefelé a már ismert, csigavonalban kialakított úton. A kisbusszal lementünk a parkolóba és elindultunk haza. A kastélytól nem messze még megálltunk az út mentén kialakított pihenőhelyen, ahonnan jól rá lehetett látni a várra, innen is csináltunk néhány képet.

A vár belső fala





A kaputorony

A bástyát díszítő szobrok




A kisbuszban

Víztorony

A távolban a vár

Forrás:

Hohenzollern-kastély – Wikipédia (wikipedia.org)

Hohenzollern Vár - nemetlatnivalok.hu

Gent

Gravensteen Gent 2024. március 30. Gravensteen vára a flandriai grófok vára volt, Európa egyik legnagyobb vízivára, egy 9. századi erődre ve...