Ljubljanai vár
2025. január 2.
Ljubljana várát a rómaiak alapították. Az ókorban egy fából készült erőd állt itt az Emona nevű római város feletti dombon. A 11-12. században ezt elbontották és egy kőből készült erődöt építettek helyette. A középkorban a Spanheim-család tulajdona volt a vár, ők a 14. században egy új tornyot építettek hozzá. Az erődöt a 15. században teljesen lebontották, helyére egy sokkal nagyobb épületet húztak fel, majd ezt a 16-17. században továbbépítették, ekkor keletkezett a gót kapu és a kápolna. (Ma a 17. századi állapotát láthatjuk modern renoválási elemekkel ötvözve.) A várat ezután elhanyagolták, lőport tároltak benne, már majdnem le kellett bontani, amikor Napóleon bevette Ljubljanát és ezzel megmentette a várat. Ezután börtön működött a vár falai között, itt raboskodott például a magyar szabadságharc miniszterelnöke, gróf Batthyány Lajos 1849 nyarán, emlékét magyar nyelvű emléktábla őrzi a börtön folyosóján. 1905-ben a város megvásárolta a várat, először múzeumot akartak benne berendezni, de végül szegény családokat költöztettek ide. Az 1960-as években a városvezetés elhatározta, hogy felújítja az egyre rosszabb állapotban lévő várat, ennek anyagi hátterét a város lakossága biztosította.
A várban számos kiállítás látható, fel lehet menni a kilátótorony tetejére, meg lehet nézni egy filmet a vár történetéről, a várudvaron pedig számos étterem és kávézó működik. De a vár legérdekesebb része a 15. század végén gótikus stílusban épült, majd 1747-ben barokk stílusban átépített Szent György-kápolna.
Miután felértem a meredek úton a várba, végigmentem a bejárathoz vezető hídon, megvettem a jegyet, aztán a gótikus kapun keresztül beléptem a várudvarra.
A várudvar, háttérben a kilátótorony
A kápolna és a torony
Először a vár alagsorában található börtönbe mentem be. Az első, amit a szűk börtönfolyosón megpillantottam, Batthyány emléktáblája volt. Megható érzés volt olvasni a magyar nyelvű szöveget. A cellákban kiállításokat rendeztek be, ahol térképek, képek és információs táblák számoltak be arról az időszakról, amikor a vár börtönként működött. Az utolsó cella ajtaján egy kis nyíláson benézve egy filmet nézhettünk meg. (Persze, nem sokáig néztem, hiszen sorban álltak a többiek is.)
Filmnézés
Ezután megnéztem a vár legérdekesebb részét, a gótikus Szent György-kápolnát.
A kápolnába vezető lépcső
Betlehem
Karácsonyfa
Ezután felmentem a kilátótoronyba, ahová 150 lépcső vezetett fel egy nagyon különleges lépcsőn, ahol a felfelé és lefelé gyalogló látogatók nem találkoznak egymással. Gyönyörű volt a kilátás a városra, a környező hegyekre.
A toronyba vezető lépcső első szakasza
Harangok
Kilátás a városra
Indul a kétirányú lépcső
Egyirányú!
Ablak a lépcső mellett
Lépcsőház
A torony tetején
A várudvar fentről
A várhegy délkeleti része
Indulás lefelé
Mintás lépcsőfokok
A torony aljában egy "Virtuális vár" című multimédiás kiállítást lehetett megnézni, mindenki kapott egy 3D-s szemüveget, aztán beültünk egy szobába és megnéztünk egy kb. 20 perces filmet, ahol Friedrik, a vár patkánya mesélte el a vár történetét, miközben záporoztak ránk a nyilak, esett ránk az eső, éreztük a tűz melegét. Bár a film olasz nyelven ment (rengeteg olasz turista volt a várban), angol felirattal, én elkaptam az olasz idegenvezető egyik mondatát, hogy lehet kérni más nyelvet is. Bár nem sok reményt fűztem hozzá, de megkérdeztem, van-e esetleg magyar is, mire bólintottak, és már kaptam is egy fejhallgatót, amin automatikusan elindult a film magyar szinkronja.
Régi könyvek
A vetítőteremben
Mire véget ért a film és újra lementem a várudvarra, már sötétedni kezdett. Úgy döntöttem, megnézem a Szlovénia történelmét bemutató kiállítást, amely bemutatta az ország történelmét egészen az ókortól napjainkig. Megnéztem annak a keréknek a rekonstrukcióját is (az eredeti a városi múzeumban látható), amely a világ legrégebbi tengelyes kereke, i.e. 3200 körül találták a Ljubljana környéki lápban. Láttam középkori szobrokat, edényeket, ékszereket, valamint a közelmúlt történelmének emlékeit is, a partizánharcok fegyvereit és a szocialista idők mindennapjainak használati tárgyait.
Várudvar
A torony és a kápolna
A történelmi kiállítás
A kerék
18. századi pénzesláda
16. századi tányérok
16-17. századi kályhacsempék
Ljubljana
Celje
Tito mellszobra
Partizánok által használt fegyver
Ljubljanai képeslapok
Miután mindent megtudtam a szlovén történelemről, megkerestem a bábkiállítást és azt is megnéztem. Rengeteg bábot láttam, főleg marionetteket, különböző bábelőadások szereplőit, köztük óriási, absztrakt bábokat is.
Újra a várudvaron
A bábkiállítás bejárata
Miután elbúcsúztam a báboktól, megnéztem a vár további részeit, az Erasmus-torony alagsorában a nemesek börtöncelláit, a kilátóteraszt és egy fegyverkiállítást.
Karácsonyfa a várudvaron
A nemesek cellája
A kilátóteraszon
A kivilágított várudvar
Balra az Erasmus-torony
Íjak
A vár alaprajza
Ezután a vár alagsorában megnéztem egy fotókiállítást a vár felújításának különböző fázisairól. Ezután megnéztem honnan indul a sikló, de végül úgy döntöttem, inkább gyalog megyek le a városba.
Sárkány
Innen indul a sikló
Irány a kijárat
A hídon
A kaputorony
A vár esti fényben